Gelinlik Seçiminde Vücut Tipleri

Gelinlik seçiminde vücut tiplerini bilmekte fayda var. Kadınlarda vücut tipi genellikle 4'e ayrılmakta: elma, armut, kum saati ve dikdörtgen.

Elma vücut tipi en yaygın görülen vücut tiplerinden. Bu vücut tipine sahip kadınların bel ve basen tarafları geniş olup, dolgun göğüsleri bulunuyor. Kalçalar ile bel yakın ölçülerde. Kilolar ise daha çok karın bölgesinde yoğunlaşıyor ve bacaklar genelde ince kalıyor.

Türkiye’de en çok karşılaşılan vücut tiplerinden olan armut vücut tipinde ise belden üst taraf ince olup kilolar göbek ve basenlerde yoğunlaşıyor.

Kum saati vücut ise göğüslerin ve kalçaların dolgun, belin ince olduğu vücut tipi olduğu için en çok arzu edilen vücut tiplerinin başında geliyor. Hatta 90-60-90 ölçüsü de kum saati vücut tipini ifade ediyor.

Son olarak dikdörtgen vücut tipinde ise bel oyuntusu az olup, vücut göğüs bölümünden kalça aşağısına kadar nerdeyse aynı ölçülerde iniyor. Bu nedenle dikdörtgen vücutluların genel özelliği geniş omuzlu, dar kalçalı ve normal veya küçük göğüslü olmaları.